کودکان سنندجی در یک فضای صمیمی، به نقد و بررسی کتاب 'یخی که عاشق خورشید شد' با حضور نویسنده پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان، رضا موزونی در این نشست ادبی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اعضای مراکز فرهنگی‌هنری کانون سنندج گفت: نویسندگان باید علایق کودکان را بشناسند و قواعد کلی و اصول فنی را در کتاب به کار ببرند و در یک کلام زبان کودکان باشند و ایده، فکر و پیامی مهم را به مخاطب خود برسانند.

موزونی در ادامه از تجربیات ادبی خود سخن گفت وافزود :همه ما باید با کتاب مانوس باشیم و کتاب خواندن را سرلوحه کار خود قرار دهیم چرا که کتاب خوب بهترین دوست و راهنماست.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت:خانواده ها باید کودکانشان را با کتاب خواندن مانوس کنند چرا که خانواده هایی که کتاب می خوانند فرزندانشان هم در این مسیر قدم می گذارند.

این شاعر و نویسنده کشور ضمن بیان خاطرات کودکی، مطالعه‌ی کتاب را بهترین لذت دوران کودکی خود عنوان کرد و گفت: در کودکی علاقه‌ی زیادی به مطالعه داشتم و یکی از دلایل موفقیت خود را خواندن زیاد کتاب می‌دانم.

وی خطاب به اعضا تاکید کرد: همیشه سعی کنید دفتری برای نوشتن خاطرات روزمره داشته باشید و از نوشتن خاطرات خود نترسید چرا که بسیاری از نوشته ها از نوشتن همین خاطرات شروع می شود.

موزونی بچه‌ها را تشویق کرد که به کتاب‌خوانی توجه جدی‌تری نشان بدهند وافزود: به شما توصیه می‌کنم همیشه کتاب بخوانید و عضو کتاب‌خانه باشید تا همواره به کتاب که دوست همیشگی شما است دسترسی داشته باشید.

این نویسنده کتاب کودک و نوجوان در ادامه عنوان کرد:آنچه برای من در زندگی مانده است کتابهایم است من 3 تا بچه و 9 فرزند دارم چون این آثار و نوشته ها هستند که می مانند.

وی آموزش و پرورش را مکمل هم دانست و خاطر نشان ساخت: نظام آموزشی انسان را دانا می سازد و پرورش انسان را توانا ،پس باید به این دو مقوله توجه جدی داشته باشیم .

موزونی گفت:اعتقاد دارم دریک اثرنباید همه‌ چیزرا به صورت مستقیم وآشکار به مخاطب بگوییم؛ باید بخش‌هایی را به عهده‌ی مخاطب خود بگذاریم تا با کمک نمادها و نشانه‌ها به دنبال کشف برود گره افکنی یکی از کارهای نویسندگان است مواردی است که داستان را جذاب می کند و اگر نه داستان جذاب نخواهد بود کتاب یخی که عاشق خورشید شد حس کنجکاوی را در کودکان بر می انگیزد و نویسنده باید بتواند با کمترین کلمات بیشترین تاثیر را بر خواننده بگذارد.

این نویسنده وشاعرکودک و نوجوان افزود:زاگرس خاستگاه قصه های فراوان است بسیاری از استادان و مترجمان برجسته کشوراز همین دیارهستند شما هم می توانید ما چقدر به گذشته ها افتخارکنیم باید به آینده هم توجه داشته باشیم.

وی در پایان عنوان کرد: نویسندگان باید قبل از چاپ کتابهایشان برنامه دو پنجره را داشته باشند تا ازبچه ها ایده بگیرند شما صاحب حق هستید شما باید به نویسندگان بگویید که از چی بنویسند.

در پایان این مراسم، کتاب های امضا شده از سوی نویسنده میهمان به اعضا داده شد و حاضران با وی عکس یادگاری گرفتند.

 

منبع : بوکه بارانه |به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی:رضا موزونی میهمان کودکان سنندجی بود
برچسب ها : کتاب ,نویسنده ,داشته ,موزونی ,کودکان ,نویسندگان ,نوشتن خاطرات ,داشته باشید ,داشته باشیم ,نشان ساخت ,خاطر نشان